Acțiune de igienizare în zona Cheilor Bicazului
În data de 03.05.2022, Adminiatrația Parcului Național Cheile Bicazului în colaborare cu Primăria Bicaz Chei a organizat o acțiune de igienizare în zona Cheilor Bicazului. Au participat 20 de voluntari, 5 angajați ai Primăriei Bicaz Chei și 5 angajați ai APNCB-H. Rezultatul a fost colectarea a aproximativ 2000 kg de deseuri (plastice și menajere) generate de localnici. Imaginile de mai jos vorbesc de la sine.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/279014754_3087374344846532_385551245193835454_n-498x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/279195895_3087374578179842_3624353275036288214_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/279278503_3087374271513206_3350537384291097109_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/279840534_3087374511513182_1042872563859215730_n-498x1024-1.jpg)
„La insistențele noastre reprezentanții Primăriei Bicaz Chei ne-au asigurat de îmbunătățirea colectării și transportului deșeurilor din zona respectivă. Parcul Național va monitoriza video zonele unde se aflau depozitele ilegale de deșeuri” , precizează reprezentanții Parcul Național Cheile Bicazului – Hășmaș.
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz