Crește din nou taxa pe gunoi la Piatra-Neamț
În următoarea ședință de consiliu local Piatra-Neamț din 31 ianuarie, se va supune votului un proiect de hotărâre care propune modificarea tarifelor pentru colectare, transport și depozitare deșeuri municipale.
Astfel, pietrenii – utilizatori casnici, vor plăti 16,72 lei/persoană/lună pentru gunoi.
Pentru persoanele juridice, tariful este de 312,29 lei/mc.
De asemenea, există și un tarif de facturare pentru separarea incorectă a deșeurilor. În cazul utilizatorilor casnici, acest tarif este de 30 de lei/persoană/lună, iar în cazul persoanelor juridice este de 600 lei/mc
Tarifele sunt FĂRĂ TVA.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt