Dezastru în prag de sărbători: Gospodărie din Neamț mistuită de flăcări, în miez de noapte (IMAGINI)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/incendiu-1024x627-1.png)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/incendiu1-1024x473-1.png)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/incendiu2-1024x476-1.png)
Prin apel la 112, la ora 01:56 pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs într-o gospodărie din localitatea Soci din comuna Ștefan cel Mare.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta generalizat la locuință și la o anexă gospodărească (afumătoare). Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars locuința cu o suprafață de aproximativ 80 mp cu bunurile din interiorul acesteia și anexa gospodărească.
Depozitarea cenușii și a jarului în apropierea materialelor combustibile a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt