Din categoria „BINE DE ȘTIUT”

Colindăm magazinele în lung și-n lat cât e ziua de lungă. Cumpărăm ce e mai la îndemână, ori strictul necesar. Cumpărăm chiar „pe repede înainte”, fiindcă acesta ne e stilul de viață.
Există însă și ceva ce e bine de analizat, și anume: deseori ofertele „ne fac cu ochiul” deoarece, mai întâi de toate, sunt afișate cu un anumit discount, dar sunt și așezate, scrise, colorate diferit… cumva ieșite dintr-un anume tipar – e ceea ce numim „strategie de marketing”.
Dar oare aceste oferte reflectă întotdeauna realitatea?
Prin urmare, exemplificăm un mod în care noi, ca simpli clienți, putem verifica dacă un comerciant a afișat prețul corect (mai pe scurt – dacă reducerea de preț e reală).
Exemplu:
a) preț nou 249,99 ron
b) preț vechi 329.90 RON
c) reducere 24% (afirmă comerciantul).
Intrebare: E corect comerciantul (adică noul preț reflecta chiar o reducere de 24%)?
Verificare: 249.99(preț nou) : 329.90(preț vechi) – 1= 0.24.
Prin urmare, se pare că de această dată comerciantul a aplicat, într-adevăr, o reducere de 24 %.
Astfel putem verifica orice ofertă afișată, pentru că, nu de puține ori, prețul redus este mai mare decât prețul standard de vânzare a unui produs.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt