FOTO. Biserica de lemn din Fărcașa, una dintre cele mai prețioase construcții din județul Neamț
Biserica de lemn din Farcașa, județul Neamț, a fost construită în anul 1774 suferind ulterior o serie de modificări. Are hramul „Cuvioasa Paraschiva”. Biserica se află pe noua listă a monumentelor istorice sub codul LMI:NT-II-m-A-10618
Biserica de lemn din Fărcașa reprezintă una dintre cele mai prețioase construcții din județul Neamț și este inclusă pe lista monumentelor istorice de categoria A. O inscripție găsită pe o strană indică faptul că acest edificiu sacru a fost edificat în anul 1774 de către ardeleni proveniți din Bistrița.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/439510203_448804721159341_9192900480269955166_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/439613978_789551536440446_4788248781502073744_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/439832153_602212162262561_4504676682213740440_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/439848610_1205026304211978_4882523034698959361_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/439928463_1106870893866060_6945745887998977610_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/440004761_796733282037927_5916401974792326158_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/440160570_419259324248452_170398313834705208_n-768x1024-1.jpg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz