[FOTO] Incendiu într-o gospodărie din Humulești
Curățenia de primăvară a produs incendiu la o gospodărie din orașul Târgu Neamț.
Vineri, 8 aprilie, în jurul orei 14:30, prin apel la 112, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească situată pe strada Ogoarelor din orașul Târgu Neamț.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului Târgu Neamț (trei autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD) și SVSU Târgu Neamț.
Incendiul se manifesta cu flacără deschisă la două anexe gospodărești ce aveau acoperiș comun cu locuința, cu posibilitatea propagării la o altă locuință.
Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite. Au ars anexele gospodărești construite din lemn pe o suprafață de 175 mp, o bucătărie de vară cu o suprafață de 35 mp, acoperișul unei locuințe pe o suprafață de 150 mp și bunurile din anexele gospodărești.
Focul deschis în spații deschise a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
Nu au fost victime, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Neamț.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/262946CF-6F38-4816-8770-BED6DA675AF0-768x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/3910B47E-E1A5-45C8-9603-381567718D5C.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/7B26EA58-9C96-4E88-8431-EF883C1D21A9-1024x768-1.jpeg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Targu Neamt