Gal Ceahlău a participat la evenimentul „GAL Fest” Calafat
In perioada 8-10 mai 2022, Gal Ceahlau a participat la evenimentul „GAL Fest” Calafat organizat in cadrul proiectului de cooperare.
A fost un eveniment deosebit cu produse locale si ansambluri populare din GAL-urile partenere: Grupul de Actiune Locala Clisura Dunarii , Asociatia Poarta Almajului , GAL Tara Hategului Tinutul Padurenilor , GAL „Calafat” si GAL Ceahlau. Felicitari organizatorilor pentru reconstituirea Războiului de Independență, acolo unde Calafat a avut un rol important în perioada 1877-1878, fiind locul de unde s-a tras prima salvă de tun.Interpreta de muzica populara Ana Maria Luca a deschis evenimentul cu Imnul National si a continuat a doua zi cu cantece populare din zona Neamtului.
Multumim producatorilor Anastasiei Ion, Mihai Dahon, Ionela Nistor, Coptură Elena Nănuca si Ana Nistor ce ne-au insotit drum lung si au incantat papilele gustative ale celor care au trecut pe la standul nostru cu specilitati din carne, branza, pastrav, prajituri si palinca cu schinduc.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280666917_1235322310336269_3958750471434537808_n-1024x683-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280729402_1235321330336367_7960343150133303835_n.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280736314_1235322320336268_1675019803266973755_n-683x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280757200_1235322510336249_1298920227949813602_n-1024x683-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280757552_1235322743669559_5922228327114843223_n-683x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/280821668_1235321750336325_4688559997554317583_n-1024x683-1.jpg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz