Garda de Mediu a întors din drum camioane cu „ajutoare umanitare” care trebuiau să ajungă în Neamț
În ultima săptămână, în punctele de trecere a frontierei Borș II și PTF Nădlac II, comisarii Gărzii Naționale de Mediu – comisariatele județene Bihor și Arad, nu au permis intrarea în țară a 7 transporturi.
La Bihor, au fost respinse 6 auto-trenuri cu aproximativ 64 tone de „ajutoare umanitare” (textile si mobilier second hand, jucării, etc.). [n.r din imaginile postate de Garda de Mediu, starea acestora nu era tocmai una bună]
Transporturile erau din Olanda, Germania, Suedia, iar destinatari erau județele Harghita, Botoșani, Suceava, Cluj, Hunedoara și Neamț.
La Arad a fost respins un transport cu aproximativ 20 de tone de paleți cu polistiren și plastic topit, ce proveneau din Olanda, iar destinatar era județul Dâmbovița.
a transmis Garda de Mediu
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt