Incendiu noaptea trecută, la scurt timp după miezul nopții
La ora 00:34 pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la o casă situată în localitatea Filioara din comuna Agapia.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu Neamț.
Incendiul s-a manifestat la un perete comun al casei și unei anexe (bucătărie de vară), în jurul sobei. Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars 4 mp din peretele comun al celor două construcții.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost efectul termic cauzat de mijlocul de încălzire supraîncălzit, a transmis Căpitan Irina POPA – ISU NEAMȚ.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt