Județul Neamț, sub avertizare de COD GALBEN până la ora 18.00 – Rafale puternice, vizibilitate redusă
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 24 noiembrie, ora 10:00 – 24 noiembrie, ora 18:00
Fenomene vizate: intensificări ale vântului, ninsori viscolite la munte
Zone afectate: conform textului și hărții
În intervalul menționat, vântul va avea intensificări în Carpații Orientali și în Munții Apuseni cu viteze de 60…80 km/h, iar în zona înaltă, rafalele vor depăși 90…100 km/h. Îndeosebi în masivele montane din nordul țării, temporar va ninge viscolit, iar vizibilitatea va fi redusă.
Vântul va prezenta intensificări și în nordul Crișanei, nord-vestul Transilvaniei și în dealurile subcarpatice ale Moldovei, în general cu viteze de 55…75 km/h.
Sursa; ANM
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt