La Liceul „Carol I ” Bicaz s-a sărbătorit „Ziua Națională a Lecturii”
15 februarie 2024, la Liceul „Carol I ” Bicaz s-a sărbătorit „Ziua Națională a Lecturii” . Elevii clasei a IX-a C, aflați în sala CDI, în „universul cărților”, au ales fiecare cartea preferată, din care au lecturat un pasaj sau o poezie, la alegere. S-au dovedit a fi mulți iubitori ai literaturii române, citind din „Enigma Otiliei „de G. Călinescu, „Frații Jderi” , de M. Sadoveanu, „Poezii „de M. Eminescu și V. Alecsandri, dar și iubitori ai istoriei, care au citit „Reflecții despre Holocaust”.
A fost o altfel de oră de curs, în care elevii și-au redescoperit plăcerea de a citi, au simțit un imbold spre a cunoaște mai mult din literatură și din istoria națională și în a-și dezvolta pasiunea pentru lectură.
Doamna profesoară Mariana Șerban a oferit o recitare expresivă a poeziei „Peneș Curcanul”de V. Alecsandri, care a impresionat elevii, reamintindu-le eroismul ostașilor români care și-au jertfit viața în Războiul de Independență a României din 1877.
A fost o oră de lectură cu un impact deosebit asupra elevilor, pe care au dorit să o repete!
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/426490823_936320431348120_651527437666377232_n-768x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/426507080_936320344681462_2118489156638447013_n-724x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/426507090_936320354681461_4460275223781868603_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/428157525_936320451348118_6009482694954689882_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/428157924_936320371348126_8720236511580474665_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/428442272_936320561348107_6193100820243067198_n-1024x768-1.jpg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz