NEAMȚ: cod GALBEN de caniculă și disconfort termic – se anunță temperaturi de 37 de grade
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 17 iulie
Fenomene vizate: val de căldură, caniculă, disconfort termic ridicat
Zone afectate: conform textului și hărții
Luni (17 iulie), valul de căldură va continua să se intensifice și va fi caniculă în toate zonele de câmpie și de podiș. Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 și 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 17 și 23 de grade.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt