Percheziții la braconieri, în Neamț – Ce au descoperit polițiștii (IMAGINI)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/poli2-2.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/poli1-3.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/poli-3.jpeg)
La data de 25 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Arme Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț, au pus în executare un număr de 3 mandate de percheziție domiciliară, la imobilele a trei persoane, cu vârste de 49, 54 și 61 de ani, pe raza localității Pipirig.
În urma perchezițiilor au fost descoperite și ridicate o armă letală de vânătoare, 22 de cartușe de vânătoare, aproximativ 42 kg carne susceptibilă a fi de vânat, 2 trofee din specia cervide, o lanternă prevăzută cu un dispozitiv magnetic de prins pe armă, o lunetă și un articol pirotehnic, categoria F4
În cauză se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj cinegetic.
*IPJ Neamț
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt