Sportivii Bassai-Dai aduc din nou medalii pe Valea Muntelui
Karatiștii juniori antrenați de sensei Mihail Popa s-au întors din nou premiați, de data aceasta la Cupa Hara, organizată de Federația Română de Karate WUKF la Sala Sporturilor “Radu Voina” din Sighișoara.
Competiția a fost impresionantă, cu participarea a peste 800 de sportivi de la 44 de cluburi, cu peste 1700 de intrări pe 8 suprafețe de concurs. A fost un adevărat tur de forță, dar organizarea a fost ireproșabilă, completată fiind de seriozitatea și fair play-ul tuturor participanților, fie ei concurenți, antrenori, arbitri sau simpli însoțitori.
O evoluție excelentă a avut sportivul Ștefan Petrea din comuna Borca, reușind să își învingă adversarii și să se claseze pe locul 1 la proba kumite Shobu Ippon. Pe podium au mai urcat și sportivii Șerban Schiopu, care a obținut două medalii de bronz la kihon și kumite, și Gabriel Ciubotaru, cu o medalie de bronz la kumite, ambii tot din comuna Borca.
Din lotul Bassai-Dai au mai făcut parte și sportivii începători Sophia Berbeneciuc, Karyna Mareș și Teodor Gângă, toți trei din Borca, aceștia aflandu-se la prima loc participare la o competiție și primind „botezul focului”, clasându-se între primii 10 la fiecare probă. Iar Georgiana Furtună din comuna Farcașa a mai câștigat experiența unei competiții de mare anvergură, situându-se între primii 5 la toate cele 3 probe la care a participat.
Sportivii Bassai-Dai se antrenează la Borca (la căminul cultural din Sabasa) unde au loc antrenamentele de bază ale clubului, iar lotul de performanță face antrenamente speciale, intensive, la sala de sport a Școlii Gimnaziale din Galu, comuna Poiana Teiului. Antrenamentele sunt conduse de sensei Mihail Popa, cu o bogată experiență de peste 30 de ani în artele marțiale.
În continuare clubul de karate Bassai-Dai își respectă deviza, și anume “Nicio competiție fară medalii câștigate!” Iar ușile sunt deschise pentru toți cei care vor să fie campioni și să facă performanță.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/339636090_1278733463022992_3949728925104910532_n-796x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/339797561_211883754895513_8655843772523552525_n-862x1024-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/340057511_1008586790585474_4513092250081760692_n-1024x461-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/340261933_1180185916028694_397508376801116578_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/340467249_6184152904994645_97086708331144501_n-750x1024-1.jpg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz