ULTIMA ORĂ: Criză cardiacă pe Ceahlău. Victima, stabilizată de salavamontiști, va fi preluată de un elicopter SMURD din masiv
În această după-amiază are loc o acțiune în derulare a salvamontiștilor din cadrul serviciului Salvamont al Consiliului Județean Neamț pentru acordarea primului ajutor unei persoane cu criză cardiacă gravă, cu pierderea stării de conștiență, în zona La Morminte din masivul Ceahlău.
Salvamontiștii din Baza Durău au intervenit rapid și au acordat primul ajutor medical, au readus victima la starea de conștiență și i-au administrat oxigen.
Salvamontiștii vor transporta terestru victima până în zona cabanei Fântânele unde va ateriza un elicopter SMURD-IGAV pentru a prelua victima.
Este a șasea intervenție de astăzi a salvamontiștilor din Neamț.
a transmis Salvamont România
Foto: arhivă/Salvamont
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt