Vești proaste despre ”carabelici”. Toată distracția se decontează doar din banii pietrenilor
Am primit un răspuns oficial de la ADR, un răspuns care este exact cum îl anticipam și din nou am avut dreptate, dar o dreptate amară pentru că toată distracția cu cumpăratul ”carabelicilor” montatul și demontatul lor nu va fi decontată din bani europeni, ci din bugetul local, adică din banii pietrenilor. O distracție scumpă, pe banii pietrenilor și din păcate o distracție care nu s-a încheiat.
De la ADR citire:
”Proiectul este încadrat, în conformitate cu OUG 36 / 2023, ca proiect nefinalizat (datorită activităților complementare cu alte proiecte – Sistemul de Management Trafic), contractul de finanțare având ca termen de finalizare actualizat data de 31.12.2024;
Cheltuielile pentru separatoare și montarea lor nu au fost și nu vor fi solicitate la rambursare ca fiind cheltuieli eligibile având în vedere faptul că lucrările au fost recepționate, iar în teren nu se mai regăsesc aceste benzi separatoare.
Așadar, cei peste 2.000 de „carabelici” au costat aproximativ 300.000 de lei și nu se vor deconta din bani europeni, la fel cum nu se va deconta nici montarea sau demontarea lor.
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt