Zeci de sesizări în Neamț din cauza vântului puternic
Ca urmare a manifestării fenomenelor meteo periculoase, forțe și mijloace de intervenție din cadrul ISU Neamț au acționat pentru limitarea efectelor produse, astfel:
- în municipiul Roman, pe bulevardul Roman Mușat s-a intervenit alături de SVSU Roman pentru îndepărtarea unor elemente de scurgere a apei (uluc) de la acoperișul unui bloc cu patru etaje;
- în municipiul Roman pe strada Anton Pann și pe bulevardul Roman Mușat s-a intervenit împreună cu SVSU Roman pentru îndepărtarea unor arbori căzuți peste firele rețelei electrice;
- în municipiul Piatra-Neamț pe strada Doctor Iacomi s-a intervenit pentru îndepărtarea unor elemente de construcție (izolația ) de pe fațada unui bloc cu patru etaje;
- pe DN 15B, în comuna Pipirig s-a intervenit împreună cu SVSU pentru îndepărtarea unui arbore căzut pe partea carosabilă;
- în municipiul Roman pe strada Vlad Țepeș, împreună cu SVSU s-a intervenit pentru îndepărtarea elementelor de construcție desprinse din acoperișul unui bloc.
În aceste momente, ora 20.00, în municipiul Piatra-Neamț sunt zeci de sesizări cu privire la faptul ca bucăți din acoperișurile mai multe blocuri de locuințe s-au desprins și există riscul să cadă. Strada Petru Rareș a fost complet blocată din cauza unui acoperiș căzut.
La ora 18, peste 1500 de consumatori din Neamț nu erau alimentați cu energie electrică din cauza fenomenelor meteo: cod portocaliu.
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/etriu-1024x825-1.png)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-1-576x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-2-576x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-3-771x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-4-768x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-5-768x1024-1.jpeg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/vant-neamt-6-768x1024-1.jpeg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Piatra-Neamt