Ziua Internațională a Pădurii, aniversată de Liceul Carol I Bicaz
21 martie 2024 – Ziua Internațională a Pădurii a fost aniversată de Liceul Carol I Bicaz printr-o activitate la care a fost prezent domnul ing. Adrian Catrinoiu responsabil educație ecologică a Direcției de Administrare a Parcului Național Ceahlău, care a prezentat elevilor claselor a IX-a F și a X-a C cu profil prelucrarea lemnului și protecția mediului flora și fauna masivului aflat în vecinătatea lacului de acumulare Izvoru Muntelui.
Scopul a fost de conștientizare a tinerii generații asupra gestionării, conservării și dezvoltării durabile a pădurilor în beneficiul generațiilor prezente și viitoare. La eveniment au participat prof. Iulia Popescu, prof. Gabriela Cehan și bibliotecar Georgeta Cordel.
prof. Gabriela Cehan
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/433622905_957519165894913_5973355071182999679_n-1024x769-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/433659137_957519552561541_284248757427254361_n-1024x768-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/434093713_957519249228238_852794072430454373_n-1024x576-1.jpg)
![](https://ziarneamt.ro/wp-content/uploads/434122891_957519362561560_3519212836296026016_n-1024x576-1.jpg)
Vezi mai multe știri pe Ziar Bicaz